Pilíře zdravého životního stylu, bez kterých se neobejdeteza 5 min máte přečteno

Že ke zdravému životnímu stylu patří správné a pravidelné stravování, ze kterého v podstatě vše vychází, to je mnohým z nás známé. Víme však o aspektech zdravého životního stylu, které mohou přinést opravdu výrazný rozdíl? Možná se budete divit, ale je jich opravdu dost a vážně stojí za naši pozornost.

Správné a pravidelné stravování

Zájem o zdravé stravování je modla generací, pouze prostředky se periodicky obměňují. Diety přicházejí a odcházejí, principy se často nemění. O dietách toho bylo už také napsáno spoustu, ale o tom, jak má vypadat běžná strava současné populace se moc nepíše. V blízké době tomuto tématu věnujeme článek. Nyní se jen zaměříme na úplné základy.

Zelenina a ovoce jsou rozhodně základem zdravého jídelníčku, stejně tak jako jím může být maso, mléčné výrobky, žitné pečivo, luštěniny a další. Pravidelnost ve stravování je základ pro udržení zdravě rychlého metabolismu i dostatku energie. Pravidelné přejídání se však do zdravého jídelníčku nepatří.

Složení živin v jednotlivých jídelníčcích není příliš zásadní. Důležité je přijímat dostatek bílkovin, omezit rafinované cukry a od věci není ani cyklovat sacharidy (měnit jejich příjem den ode dne). Důležité je však zmínit, že sacharidy nemusí přispívat k hubnutí a tudíž v redukčních programech je vhodné snížit příjem právě těchto živin (v žádném případě ale nesnižovat až na nulu). Naopak pro nabírání hmoty jsou sacharidy zásadní, bez inzulínu jednoduše nenaberete. Ani nabírací jídelníčky by za žádných okolností neměly pravidelně začleňovat jídla plná tuků a sacharidů (hamburgery, smažená jídla…).

Dostatečný pitný režim

Ačkoli přijmout optimální množství tekutin (nejlépe čisté vody) může být opravdu náročné, voda je pro tělo naprosto nezbytnou látkou a vypít alespoň 2 litry čisté vody denně bychom měli všichni. Během fyzické zátěže stoupá spotřeba a vylučování vody z těla, čímž se potřeba zavodnit ještě zvyšuje. To stejné platí pro parné letní dny.

Samotný dostatečný příjem vody může zrychlit metabolismus až o 30%, čímž výrazně napomáhá hubnutí a především v období rýsovacích a redukčních diet se jedná o prvotní změnu, která v podstatě umožňuje hubnout. Během ketózy (spalování tuků) navíc tělo díky dostatečnému zavodnění mnohem efektivněji vylučuje odpadní látky.

Kvalitní spánek

Ať už se snažíte hubnout, nabírat svaly nebo jednoduše chcete něco udělat pro své zdraví, zaměřte se na spánek. Důležitý je už jen tím, kolik času každý z nás stráví právě ve spánku. Základem je dodržovat minimálně 6 hodin spánku denně. Čím vyšší pravidelnost spánku dáte, tím kvalitnější bude. Doporučovat konkrétní dobu spánku je v podstatě nemožné z toho důvodu, že každý z nás spí jinak, má jiné potřeby, jinou hloubku spánku a podobně. Lze však velmi dobře konstatovat, že čím delší kvalitní spánek je, tím lépe.

Ač se výrazný vliv spánku na budování svalové hmoty nemusí na první pohled zdát jako pravděpodobný, nedostatečný či nekvalitní spánek může opravdu být důvodem, proč vaše postava stagnuje, i když sportujete a lépe se stravujete. Krom regenerace, která je nutná pro každého z nás, je spánek pro fitness zajímavý především tím, že v pozdních hodinách spánku (zhruba po 6 hodinách) se kulminuje hladina růstového hormonu, což má výrazný vliv na budování svalové hmoty.

Naopak, pokud máte v plánu spalovat, zkuste lehce snížit teplotu v místnosti, ve které spíte. Dle výzkumů totiž velmi pravděpodobně podpoříte spalování právě tím, že vaše tělo bude nuceno si vytvářet více tepla a to ho stojí energii. A je to poměrně jednoduché, že?

Jaký navenek, takový i uvnitř – zažívání

Naše postava bývá velmi často znamením toho, v jakém stavu je naše trávení a zažívání. S nadváhou bývají spojené zažívací problémy jako je reflux, žaludečný vředy, překyselení, ale také špatné složení střevní mikroflóry a mnohé další. Cestou ke štíhlé postavě nebo svalnaté postavě bez podkožního tuku je mimo jiné také správné zažívání.

A jak získat zdravé zažívání? V podstatě stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel – stravujte se zdravě, podpořit své zažívání můžete také zeleninou, luštěninami nebo kysanými mléčnými výrobky. Kvalita spánku má také vliv na složení střevní mikroflóry, stejně jako psychická pohoda a málo stresu. Naopak velké psychické vypětí může mít neblahé účinky, stejně jako např. užívání antibiotik.

Napsat komentář